Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (461 entries)

en: Configured externally
sv_SE: Konfigurerad externt

en: No API key
sv_SE: Ingen API-nyckel

note: translators: %s will be replaced with a PO file name
en: Copy %s instead
sv_SE: Kopiera %s istället

en: You can copy an existing PO file (recommended), or extract directly from source (advanced)
sv_SE: Du kan kopiera en befintlig PO-fil (rekommenderas), eller extrahera direkt från källkoden (avancerat)

en: You're creating translations from a POT file
sv_SE: Du skapar översättningar från en POT-fil

en: Copy PO file
sv_SE: Kopiera PO-fil

en: String debugger
sv_SE: Felsökning av strängar

en: Custom translations may not work without System translations installed
sv_SE: Anpassade översättningar kanske inte fungerar om du inte installera systemöversättningar

en: Useful links:
sv_SE: Användbara länkar:

en: Current configuration as XML
sv_SE: Nuvarande konfiguration som XML

en: Strings
sv_SE: Strängar

note: translators: Author credit: (1) Product name (2) version number, (3) author name.
en: "%1$s" %2$s by %3$s
sv_SE: ”%1$s” %2$s av %3$s

en: Check the translations marked with a warning sign
sv_SE: Kontrollera översättningar markerade med ett varningstecken

note: translators: %s refers to a non-zero amount of errors detected. xgettext: javascript-format
en: %s possible error detected | %s possible errors detected
sv_SE[0]: %s möjligt fel upptäcktes
sv_SE[1]: %s möjliga fel upptäcktes

note: translators: Result of validation when all strings pass validation
en: No formatting errors detected
sv_SE: Inga formateringsfel upptäcktes

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that validates current translation formatting
en: Check
sv_SE: Kontrollera

note: translators: %u is a number of files which were successfully deleted
en: %u file deleted | %u files deleted
sv_SE[0]: %u fil borttagen
sv_SE[1]: %u filer borttagna

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
sv_SE: Detta paket anger ingen domänsökväg. Lägg till en via fliken Avancerat om det behövs

en: The default "languages" domain path has been detected
sv_SE: Standarddomänvägen för ”languages” har upptäckts

note: Translators: %s will be replaced with a relative path like "/languages"
en: The domain path is declared by the author as "%s"
sv_SE: Domänens sökväg anges av författaren som ”%s”

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
sv_SE: Detta paket deklarerar inte en textdomän; försök konfigurera den i fliken Avancerat

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
sv_SE: Denna textdomän ingår inte i Loco Translates paketkonfiguration

note: Translators: This warning is shown when a text domain has defaulted to same as the folder name (or slug)
en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
sv_SE: Detta tillägg deklarerar inte en textdomän. Den antas vara densamma som tilläggets slug, men detta kan vara fel

note: Translators: %s will be replaced with a text domain, e.g. "loco-translate"
en: WordPress says the primary text domain is "%s"
sv_SE: WordPress säger att den primära textdomänen är ”%s”

note: Translators: Shown when a PO file's Plural-Forms header has a different formula from the Unicode CLDR rules
en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
sv_SE: Pluralformer skiljer sig från Loco Translates inbyggda regler för detta språk

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
sv_SE: Felaktig platshållartyp; kontrollera mot källtextens formatering

en: Possible syntax error in string formatting
sv_SE: Möjligt syntaxfel i strängformatering

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
sv_SE: Saknade platshållare, källtextens formatering föreslår minst %s

note: translators: %s is the number of formatting arguments accepted by the source text of a translation xgettext: javascript-format
en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
sv_SE: För många platshållare; källtextens formatering föreslår maximalt %s

en: Edit file headers
sv_SE: Redigera filheaders

en: Relative path to template file
sv_SE: Relativ sökväg till mallfil

en: Save
sv_SE: Spara

en: Merge strings from related JSON files
sv_SE: Slå samman strängar från relaterade JSON-filer

note: translators: Summary of translations copied from a PO file during Sync xgettext: javascript-format
en: %s translation copied | %s translations copied
sv_SE[0]: %s översättning kopierad
sv_SE[1]: %s översättningar kopierade

en: API URL
sv_SE: API-URL

note: translators: Where %s is any number of strings translators: Shows total string count at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s string | %s strings
sv_SE[0]: %s sträng
sv_SE[1]: %s strängar

note: translators: %s is the quantity of files which were successfully moved
en: %s file moved | %s files moved
sv_SE[0]: %s fil flyttad
sv_SE[1]: %s filer flyttade

en: %s word | %s words
sv_SE[0]: %s ord
sv_SE[1]: %s ord

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
sv_SE: PO-fil sparad och MO/JSON-filer kompilerade

note: translators: %s refers to a JSON file which could not be compiled due to an error
en: JSON compilation failed for %s
sv_SE: JSON-kompilering misslyckades för %s

en: Update Now
sv_SE: Uppdatera nu

note: translators: (1) Name of software, e.g. "WordPress" (2) Version number, e.g. "5.6"
en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
sv_SE: Din version av %1$s är inaktuell. Vi rekommenderar att du uppgraderar till minst v%2$s, men helst till den senaste stabila versionen.

en: Delete redundant files
sv_SE: Ta bort redundanta filer

en: Pretty formatting
sv_SE: Formatering

en: Compiling JSON files
sv_SE: Kompilerar JSON-filer

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
sv_SE: Din fil måste namnges som visas ovan där %1$s är språkkoden, t.ex. %2$s

en: Upload PO file
sv_SE: Ladda upp PO-fil

note: translators: Indicates that POT files are optional, which is not recommended
en: Sync with source when template missing
sv_SE: Synkronisera med källan om mallfil saknas

en: Fuzzy matching tolerance
sv_SE: Tolerans för fuzzy-markering

en: Syncing PO files
sv_SE: Synkroniserar PO-filer

en: Info and tutorials
sv_SE: Information och handledningar

en: Need a human?
sv_SE: Behöver du en människa?

en: Your file is identical to the existing one
sv_SE: Din fil är identisk med den befintliga

en: Upload a translation file
sv_SE: Ladda upp en översättningsfil

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload PO
sv_SE: Ladda upp PO

note: Translators: %s will be replaced with the name of a missing POT file
en: Falling back to source extraction because %s is missing
sv_SE: Söker efter översättningsbara strängar i programkoden eftersom %s saknas.

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Restrict locales
sv_SE: Begränsa språkversioner

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
sv_SE: Föreslå översättning

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
sv_SE: Växla fuzzy-status

en: Keep this translation
sv_SE: Behåll denna översättning

en: Loading suggestions
sv_SE: Hämtar förslag

en: Suggested translations
sv_SE: Föreslagna översättningar

en: Use this translation
sv_SE: Använd denna översättning

en: Nothing needed updating
sv_SE: Ingenting behövde uppdateras

note: translators: %s is the quantity of strings modified during a batch process xgettext: javascript-format
en: %s string updated | %s strings updated
sv_SE[0]: %s sträng uppdaterad
sv_SE[1]: %s strängar uppdaterade

note: translators: 1: Number of strings; 2: Service provider; e.g. "50 strings translated via Google Translate" xgettext: javascript-format
en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
sv_SE[0]: %1$s sträng översatt via %2$s
sv_SE[1]: %1$s strängar översatt via %2$s

note: translators: %s is the quantity of strings left unprocessed after a job was stopped prematurely xgettext: javascript-format
en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
sv_SE[0]: Översättningen avbröts när %s sträng återstod
sv_SE[1]: Översättningen avbröts när %s strängar återstod

note: translators: %s%% is a percentage, e.g. 50% xgettext: javascript-format
en: Translation progress %s%%
sv_SE: Översättningens förlopp %s %%

note: translators: characters meaning individual unicode characters of source text xgettext: javascript-format
en: %s characters will be sent for translation.
sv_SE: %s tecken kommer att skickas för översättning.

note: translators: %s: the number of strings to be sent for translation xgettext: javascript-format
en: %s unique source strings.
sv_SE: %s unika källsträngar.

note: translators: Message appears after sync operation, where %s refers to a POT file. xgettext: javascript-format
en: Strings up to date with %s
sv_SE: Strängar uppdaterade med %s

note: translators: Summary of existing translations where the source text has changed slightly xgettext: javascript-format
en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
sv_SE[0]: %s sträng har markerats som fuzzy
sv_SE[1]: %s strängar har markerats som fuzzy

en: See full disclaimer
sv_SE: Se hela ansvarsfriskrivningen

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
sv_SE: För tredjepartstjänster gäller deras egna användarvillkor, vilka kan medföra kostnader från leverantören

en: Important
sv_SE: Viktigt

en: API region
sv_SE: API-region

en: API key
sv_SE: API-nyckel

en: API keys
sv_SE: API-nycklar

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
sv_SE: Lägg till tjänster för automatisk översättning i tilläggets inställningar.

en: No translation APIs configured
sv_SE: Inga API:er för översättning har konfigurerats

en: Mark new translations as Fuzzy
sv_SE: Markera nya översättningar som fuzzy

en: Overwrite existing translations
sv_SE: Skriv över befintliga översättningar

en: Auto-translate this file
sv_SE: Översätt den här filen automatiskt

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
sv_SE: Detta är INTE någon översättningsfil. Manuell redigering av källsträngar rekommenderas inte.

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
sv_SE: Redigering av POT-filer (mallfiler) filer tillåts inte i tilläggsinställningarna

en: Enter a new location for this file
sv_SE: Ange en ny plats för denna fil

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
sv_SE[0]: Följande fil kommer att flyttas eller döpas om till den nya platsen:
sv_SE[1]: Följande filer kommer att flyttas eller döpas om till den nya platsen:

en: Confirm relocation
sv_SE: Bekräfta flytten

en: Choose a new location for these translations
sv_SE: Välj en ny plats för dessa översättningar

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
sv_SE: Detta tillägg har inga egna översättningsfiler men kan översättas i standardtextdomänen

en: Editing of POT (template) files
sv_SE: Redigering av POT-filer (mallfiler)

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderad

en: Enable Ajax file uploads
sv_SE: Aktivera Ajax-filuppladdningar

en: Parent directory isn't writable
sv_SE: Överordnad katalog är inte skrivbar

en: This move operation requires permission
sv_SE: Denna flyttningsoperation kräver behörighet

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
sv_SE: Innehållet i denna katalog hanteras av WordPress. Borttagna filer kan återställas i samband med uppdateringar

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be moved
en: Move %s
sv_SE: Flytta %s

note: translators: %s is the quantity of files which failed to be moved
en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
sv_SE[0]: %s fil kunde inte flyttas
sv_SE[1]: %s filer kunde inte flyttas

en: Relocate
sv_SE: Flytta

en: Move files
sv_SE: Flytta filer

en: Access to this file is blocked for security reasons
sv_SE: Åtkomst till denna fil är blockerad av säkerhetsskäl

en: File access disallowed
sv_SE: Åtkomst till filen har nekats

en: View template
sv_SE: Visa mall

en: Install manually
sv_SE: Installera manuellt

en: A newer version of Loco Translate is available for download
sv_SE: En nyare version av Loco Translate är tillgänglig för nedladdning

en: Official plugin page
sv_SE: Officiell sida för tillägget

en: File is protected by the bundle configuration
sv_SE: Filen skyddas genom paketets konfiguration

en: Read only
sv_SE: Endast läsåtkomst

en: Scan JavaScript files with extensions:
sv_SE: Skanna JavaScript-filer med tillägg:

en: Assign template
sv_SE: Tilldela mall

[ctx: Editor]
en: Translated
sv_SE: Översatt

[ctx: Editor]
en: Untranslated
sv_SE: Inte översatt

note: translators: %s will be replaced with a URL which may change without affecting the translation.
en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
sv_SE: Administratörer och åhörare vill kanske granska Locos <a href="%s">integritetspolicy</a> för tillägget.

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
sv_SE: Detta tillägg samlar inte in uppgifter från offentliga webbplatsbesökare.

en: View
sv_SE: Visa

note: translators: %s will be replaced with the full name of the user profile's admin language
en: Your admin language is %s.
sv_SE: Ditt språk i admin är %s.

note: translators: %s will be replaced with the full name of the site language
en: The language of this site is %s.
sv_SE: Språket på denna webbplats är %s.

en: Site language
sv_SE: Webbplatsens språk

en: Files found
sv_SE: Filer hittade

en: Locale code
sv_SE: Kod för språkversion

en: Locale name
sv_SE: Namn för språkversion

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
sv_SE: Filer på denna plats kan redigeras eller tas bort av WordPress automatiska uppdateringar

en: WordPress updates
sv_SE: WordPress uppdateringar

en: File size
sv_SE: Filstorlek

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
sv_SE: Nästa

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
sv_SE: Föregående

en: No files found for this language
sv_SE: Inga filer hittades för det här språket

en: File backups are disabled in your plugin settings
sv_SE: Filsäkerhetskopiering är inaktiverat i dina tilläggsinställningar

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
sv_SE: Säkerhetskopior kommer skapas när du sparar översättningar från redigeraren i Loco Translate

en: No previous file revisions
sv_SE: Inga tidigare filversioner

en: Disallow
sv_SE: Tillåt inte

en: Allow (with warning)
sv_SE: Tillåt (med varning)

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Modification of installed files
sv_SE: Redigering av installerade filer

en: Save credentials in session
sv_SE: Spara uppgifter i session

en: File system access
sv_SE: Filsystemåtkomst

en: Click "Connect" to authenticate with the server
sv_SE: Klicka på ”Anslut” för att autentisera med servern

note: translators: Page title for installed languages page
en: Languages &lsaquo; Loco
sv_SE: Språk &lsaquo; Loco

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
sv_SE: Redigering av installerade filer tillåts inte i tilläggsinställningarna

note: translators: Where %s is a file name
en: Revisions are identical, you can delete %s
sv_SE: Versionerna är identiska, du kan ta bort %s

note: translators: Where %s is the name of the invalid POT file
en: Translation template is invalid (%s)
sv_SE: Översättningsmallen är ogiltig (%s)

note: translators: %s is a file name to be rolled back to a previous version. translators: Page title where %s refers to a file name
en: Restore %s
sv_SE: Återställ %s

en: File restored
sv_SE: Fil återställd

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: See all core translations
sv_SE: Visa alla översättningar i kärnan

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: No core translation files are installed for this language
sv_SE: Inga översättningsfiler i kärnan är installerade för detta språk

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
sv_SE: Ändringar i denna fil kan skrivas över eller tas bort när du uppdaterar WordPress

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
sv_SE: Denna katalog hanteras av WordPress, var försiktigt med vad du tar bort

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
sv_SE: Denna fil kan skrivas över eller tas bort när du uppdaterar WordPress

en: Saving this file requires permission
sv_SE: Det krävs behörighet för att spara denna fil

en: Deleting this file requires permission
sv_SE: Det krävs behörighet för att ta bort denna fil

en: Creating this file requires permission
sv_SE: Det krävs behörighet för att skapa denna fil

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for zero quantity
en: Zero
sv_SE: Noll

en: What's this?
sv_SE: Vad är detta?

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: largest is %s
sv_SE: största är %s

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
sv_SE: Maximal radlängd (noll inaktiverar automatisk radbrytning)

note: Translators: (1) Number of files (2) Maximum size of file that will be included (3) Size of the largest encountered
en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
sv_SE[0]: %1$s fil hoppades över eftersom dess storlek är %3$s. (Maxvärdet är %2$s.) Kontrollera att alla strängar ingår innan du sparar.
sv_SE[1]: %1$s filer större än %2$s hoppades över (Den största är %3$s). Kontrollera att alla strängar ingår innan du sparar.

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
sv_SE: Barntemat deklarerar samma textdomän som föräldertemat

[ctx: Plural category]
note: Translators: General plural category not covered by other forms
en: Other
sv_SE: Övrigt

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Many
sv_SE: Många

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Few
sv_SE: Få

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category used in some multi-plural languages
en: Two
sv_SE: Två

[ctx: Plural category]
note: Translators: Plural category for singular quantity
en: One
sv_SE: En

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
sv_SE: Du kör en utvecklingsversion av Loco Translate

note: Description of the plugin
en: Translate themes and plugins directly in WordPress
sv_SE: Översätt teman och tillägg direkt i WordPress

en: See all plugins
sv_SE: Se alla tillägg

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
sv_SE: Dessa tillägg har nyligen laddat in översättningsfiler i adminområdet

en: Running plugins:
sv_SE: Tillägg som körs:

en: See all themes
sv_SE: Se alla teman

en: Active theme:
sv_SE: Aktivt tema:

en: Translations have been recently modified in the following bundles
sv_SE: Översättningar har nyligen ändrats i följande paket

en: Recently updated:
sv_SE: Nyligen uppdaterade:

en: Welcome to Loco Translate
sv_SE: Välkommen till Loco Translate

en: Sets
sv_SE: Uppsättningar

en: Bundle name
sv_SE: Paketnamn

en: About templates
sv_SE: Om mallar

en: This bundle doesn't define a translations template file
sv_SE: Detta paket definiera inte en mallfil för översättningar

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
sv_SE: Mallfilen för detta paket finns inte ännu. Vi rekommenderar att du skapar den innan du lägger till språk

en: Template missing
sv_SE: Mall saknas

en: Strings will be extracted to:
sv_SE: Strängarna kommer att extraheras till:

note: Translators: (1) Number of files excluded (2) the maximum size of file that was included
en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
sv_SE[0]: Exkluderar %1$s fil som är över %2$s
sv_SE[1]: Exkluderar %1$s filer som är över %2$s

note: Translators: Where %s is the size of a file
en: %s on disk
sv_SE: %s på disk

en: Source files to scan:
sv_SE: Källfiler att skanna:

en: Start translating
sv_SE: Börja översätt

en: Use this file as template when running Sync
sv_SE: Använd denna fil som mall vid körning av synkronisering

en: Just copy English source strings
sv_SE: Kopiera bara engelska källsträngar

en: Copy target translations from "%s"
sv_SE: Kopiera målöversättningar från ”%s”

en: Template options
sv_SE: Mallalternativ

en: Choose a location
sv_SE: Välj en plats

en: Custom language
sv_SE: Anpassat språk

en: Available languages
sv_SE: Tillgängliga språk

en: Installed languages
sv_SE: Installerade språk

en: No language selected
sv_SE: Inget språk valt

en: WordPress language
sv_SE: WordPress-språk

en: Choose a language
sv_SE: Välj ett språk

en: Create template instead
sv_SE: Skapa mall istället

en: You're creating translations directly from source code
sv_SE: Du skapar översättningar direkt från källkod

en: Getting help with Loco Translate
sv_SE: Få hjälp med Loco Translate

en: Full documentation
sv_SE: Fullständig dokumentation

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
sv_SE: Användaralternativ gäller för din WordPress-inloggning, på alla webbplatser

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
sv_SE: Webbplatsalternativ gäller för alla användare av Loco Translate för den aktuella webbplatsen

en: Support forum
sv_SE: Supportforum

en: File is in binary MO format
sv_SE: Filen är i binärt MO-format

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
sv_SE: För att skapa nya filer här måste du ansluta till fjärrfilsystemet eller göra katalogen skrivbar genom %s

en: This directory can't be written to directly by the web server
sv_SE: Denna katalog kan inte skrivas till direkt av webbservern

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
sv_SE: Observera att filen kanske inte kan tas bort på grund av ytterligare ägarbehörighet

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
sv_SE: Den innehållande katalogen är skrivbar för %s så det går att lägga till nya filer på samma plats

en: Directory is writeable
sv_SE: Katalogen är skrivbar

note: Translators: "either" meaning that the file itself can't exist without a containing directory
en: The containing directory for this file doesn't exist either
sv_SE: Den innehållande katalogen för den här filen finns inte

en: Directory doesn't exist
sv_SE: Katalogen existerar inte

note: Translators: Where %s is the name (or number) of an operating system user
en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
sv_SE: För att göra ändringar måste du ansluta till fjärrfilsystemet, eller göra filen skrivbar av %s

en: This file can't be updated directly by the web server
sv_SE: Denna fil kan inte uppdateras direkt av webbservern

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
sv_SE: Du kan uppdatera dessa översättningar direkt från redigeraren till filsystemet

note: Translators: Where %s is the type of file, e.g. "po"
en: %s file is writeable
sv_SE: Filen %s är skrivbar

en: File doesn't exist
sv_SE: Filen finns inte

en: Last extracted
sv_SE: Senast extraherad

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
sv_SE: Dessa översättningar är inte kopplade till en POT-fil. Synkroniseringsåtgärder kommer att extrahera strängar direkt från källkoden.

en: Missing template
sv_SE: Saknar mall

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
sv_SE: PO-filen har olika källsträngar till ”%s”. Prova att köra synkroniseringen innan du gör några ändringar.

en: Out of sync with template
sv_SE: Inte synkroniserad med mall

note: Translators: Where %s is the name of a template file
en: PO file has the same source strings as "%s"
sv_SE: PO-filen har samma källsträngar som ”%s”

en: In sync with template
sv_SE: Synkroniserad med mall

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
sv_SE: Vi kan inte hitta den binära MO-filen som hör till dessa översättningar

en: Binary file missing
sv_SE: Binär fil saknas

en: Unexpected file type
sv_SE: Oväntad filtyp

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
sv_SE: Vi kan inte hitta den ursprungliga PO-filen från vilken den här kompilerades

en: PO file missing
sv_SE: PO-fil saknas

en: Compiled translations
sv_SE: Kompilerade översättningar

en: Last translation
sv_SE: Senaste översättning

en: File modified
sv_SE: Fil ändrad

en: compiled
sv_SE: kompilerad

en: Delete Permanently
sv_SE: Ta bort permanent

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande fil <strong>permanent</strong> ?

en: Confirm delete
sv_SE: Bekräfta radering

note: Translators: %s is a URL. Keep the <a> tag intact
en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
sv_SE: Du kan fortfarande översätta alla paket som har en <a href="%s" target="_blank">mall</a>

note: Translators: change "en" in the URL to your language if it's available at https://www.php.net/docs.php
en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
sv_SE: Loco kräver PHP-tillägget <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">”Tokenizer ”</a> för att skanna PHP-källkod efter översättningsbara strängar

en: About the Tokenizer
sv_SE: Om ”Tokenizer”

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
sv_SE: Antingen saknas denna fil eller så har servern inte behörighet att komma åt den

en: File not found
sv_SE: Filen hittades inte

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
sv_SE: Den här sidan förväntade sig en fil, men sökvägen är faktiskt en katalog

en: File is a directory
sv_SE: Filen är en katalog

en: You're running the latest version of Loco Translate
sv_SE: Du kör den senaste versionen av Loco Translate

en: Upgrade to %s
sv_SE: Uppgradera till %s

en: Allow full access to these roles
sv_SE: Tillåt fullständig åtkomst till dessa roller

en: Grant access to roles
sv_SE: Bevilja åtkomst till roller

en: Not recommended
sv_SE: Rekommenderas inte

en: Add UTF-8 byte order mark
sv_SE: Lägg till UTF-8 ”byte order mark”

en: Saving PO/POT files
sv_SE: Spara PO / POT-filer

en: Scan PHP files with extensions:
sv_SE: Skanna PHP-filer med tillägg:

en: Skip PHP files larger than:
sv_SE: Hoppa över PHP-filer större än:

en: Extracting strings
sv_SE: Extrahera strängar

en: Translator credit
sv_SE: Översättare

note: translators: text field placeholder
en: Filter...
sv_SE: Filtrera ...

en: Connect
sv_SE: Anslut

note: Translators: When a file or folder cannot be modified due to filesystem permissions
en: Write protected
sv_SE: Skrivskyddad

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
sv_SE: Detta paket är inte automatiskt kompatibelt och kräver konfiguration innan du kan använda alla funktioner i Loco Translate

en: unconfigured
sv_SE: okonfigurerad

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
sv_SE: Klicka på fliken <a href="%s">konfigurera</a> för att slutföra konfigurationen av paketet

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
sv_SE: Detta paket är inte fullständigt konfigurerat, så vi inte vet vad följande filer används till

en: Additional files found
sv_SE: Ytterligare filer hittades

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
sv_SE: Om du har problem med att översätta detta paket, överväga att be författaren om hjälp

en: Author details
sv_SE: Författardetaljer

en: Edit config
sv_SE: Redigera konfiguration

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
sv_SE: Denna paketkonfiguration sparas i WordPress-databasen

en: Bundle configuration saved
sv_SE: Paketkonfiguration sparad

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
sv_SE: Denna paketkonfiguration har upptäckts automatiskt, men är inte helt färdig

en: Partially configured bundle
sv_SE: Delvis konfigurerat paket

en: It needs configuring before you can do any translations
sv_SE: Det måste konfigureras innan du kan göra några översättningar

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
sv_SE: Detta paket är inte inställt för översättning på ett sätt som vi förstår

en: Unconfigured bundle
sv_SE: Okonfigurerat paket

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
sv_SE: Denna paketkonfiguration har upptäckts automatiskt och verkar vara helt kompatibel

en: Get help with this
sv_SE: Få hjälp med detta

en: Import config from XML
sv_SE: Importera konfiguration från XML

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
sv_SE: Denna paketkonfiguration är inbyggd i Loco Translate

en: Bundle auto-configured
sv_SE: Paket automatiskt konfigurerat

en: Load config
sv_SE: Ladda konfiguration

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
sv_SE: Om du har fått en konfigurationsfil av en utvecklare klistar du in XML-koden här

en: XML setup
sv_SE: XML-inställning

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
sv_SE: Du kan göra ändringar i fliken avancerat om du vill åsidosätta de aktuella inställningarna

en: This bundle's configuration is provided by the author
sv_SE: Denna paketkonfiguration tillhandahålls av författaren

en: Official configuration
sv_SE: Officiell konfiguration

en: No translations found for "%s"
sv_SE: Inga översättningar hittades för ”%s”

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Last modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Translation progress
sv_SE: Översättningsförlopp

en: Language
sv_SE: Språk

en: Reset config
sv_SE: Återställ konfiguration

en: Parent theme
sv_SE: Huvudtema

en: Add set
sv_SE: Lägg till uppsättning

en: Save config
sv_SE: Spara konfiguration

note: Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that will never be searched for files
sv_SE: Mappar i paketet som aldrig kommer sökas igenom för filer

en: Blocked paths
sv_SE: Blockerade sökvägar

note: Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config
en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
sv_SE: Filer och mappar i paketet som innehåller lokaliserad PHP-kod

en: Source file paths
sv_SE: Källsökvägar

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Source file paths" field in advanced bundle config Translators: Help tip for "Blocked paths" field in advanced bundle config
en: no wildcards
sv_SE: inga jokertecken

note: Translators: Help tip for "Domain path" field in advanced bundle config
en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
sv_SE: Mappar i paketet som innehåller översättningar levererade från författaren

en: Exclude
sv_SE: Exkludera

en: Include
sv_SE: Inkludera

en: Domain path
sv_SE: Domänsökväg

note: Translators: Help tip for "Template file" field in advanced bundle config
en: Relative path from bundle root to the official POT file
sv_SE: Relativ sökväg från paketroten till den officiella POT-filen

en: Locked
sv_SE: Låst

note: Translators: Help tip for "File prefix" field in advanced bundle config
en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
sv_SE: Oftast samma som textdomänen, men lämna inte tomt om du inte menar det

en: File prefix
sv_SE: Filprefix

note: Translators: Help tip for "Text domain" field in advanced bundle config
en: The namespace into which WordPress will load translated strings
sv_SE: Namnrymden som WordPress kommer ladda in översatta strängar i

en: Text domain
sv_SE: Textdomän

note: Translators: Help tip for "Project name" field in advanced bundle config
en: Descriptive name for this set of translatable strings
sv_SE: Beskrivande namn för denna uppsättning översättningsbara strängar

en: Project name
sv_SE: Projektnamn

en: Go to WordPress Core
sv_SE: Gå till WordPress kärna

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
sv_SE: ”Hello Dolly” är en del av WordPress kärna

note: translators: %s refers to the handle of a plugin, e.g. "loco-translate/loco.php"
en: Plugin not found: %s
sv_SE: Tillägget hittades inte: %s

en: Visit official site
sv_SE: Besök officiell webbplats

en: WordPress Core
sv_SE: WordPress kärna

en: The WordPress Team
sv_SE: WordPress-teamet

en: WordPress core
sv_SE: WordPress kärna

note: translators: (1) is the name of a PHP script, (2) is a line number in the file
en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
sv_SE: Loco avbröts av utdata från %1$s:%2$u

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
sv_SE: %s sedan

note: translators: relative time when something happened in the last 30 seconds
en: Just now
sv_SE: Just nu

en: Y/m/d
sv_SE: Å/m/d

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet att se denna sida.

en: Download controller returned empty output
sv_SE: Nedladdningskontrollen returnerade tom utmatning

en: Download action not found
sv_SE: Nedladdningsåtgärden hittades inte

en: Ajax controller returned empty JSON
sv_SE: Ajax-kontroller returnerade tomt JSON

note: translators: Fatal error where %s represents an unexpected value
en: Ajax route not found: "%s"
sv_SE: Ajax-rutt hittades inte: ”%s”

en: Page not found
sv_SE: Sidan hittades inte

note: translators: Page title for core WordPress translations
en: Core translations &lsaquo; Loco
sv_SE: Kärnöversättningar &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for plugin translations
en: Plugin translations &lsaquo; Loco
sv_SE: Tilläggsöversättningar &lsaquo; Loco

note: translators: Page title for theme translations
en: Theme translations &lsaquo; Loco
sv_SE: Temaöversättningar &lsaquo; Loco

en: Home
sv_SE: Hem

en: Loco Translate is powered by
sv_SE: Loco Translate drivs av

en: Help & support
sv_SE: Hjälp och support

[ctx: Editor]
note: translators: List heading showing preview of translated text for each item
en: Translation
sv_SE: Översättning

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the translation editing window when no translation selected
en: Translation not loaded
sv_SE: Översättning inte laddad

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the context window when no translation selected
en: Context not loaded
sv_SE: Kontext kunde inte laddas

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the source text window when no translation selected
en: Source text not loaded
sv_SE: Källtext inte laddad

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the singular form of the original English text
en: Single
sv_SE: Singel

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane for entering translator comments
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding message context
en: Context
sv_SE: Kontext

[ctx: Editor]
note: translators: Where %s is the name of the language, e.g. "French translation" xgettext: javascript-format
en: %s translation
sv_SE: %s översättning

[ctx: Editor]
note: translators: Label for the window pane holding the original English text translators: List heading showing preview of English text for each item
en: Source text
sv_SE: Källtext

note: translators: Generic error when external process broke an Ajax request
en: Server returned invalid data
sv_SE: Servern returnerade ogiltiga data

en: Check console output for debugging information
sv_SE: Kontrollera konsolens utdata för felsökningsinformation

en: Provide the following text when reporting a problem
sv_SE: Ange följande text när du rapporterar ett problem

note: translators: When text filtering reduces to an empty view
en: Nothing matches the text filter
sv_SE: Ingenting matchar textfiltret

en: Translate
sv_SE: Översätt

note: translators: Error thrown when attempting to parse a file that is not a supported translation file format
en: %s is not a Gettext file
sv_SE: %s är inte en Gettext-fil

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in an alternative location that isn't Author, System or Custom.
en: Other
sv_SE: Annat

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to translation files in Loco's custom/protected directory
en: Custom
sv_SE: Anpassad

[ctx: File location]
note: Translators: Refers to bundled plugin or theme translation files - i.e. those supplied by the author
en: Author
sv_SE: Författare

en: File modification is disallowed by your WordPress config
sv_SE: Filändring tillåts inte av din WordPress-konfiguration

en: Failed to build directory path
sv_SE: Det gick inte att bygga katalogvägen

en: Failed to create directory
sv_SE: Det gick inte att skapa katalog

en: Failed to save file
sv_SE: Det gick inte att spara filen

en: Permission denied to update file
sv_SE: Åtkomst nekades vid uppdatering av fil

note: translators: %s refers to a directory name which was expected to be an ordinary file
en: "%s" is a directory, not a file
sv_SE: ”%s” är en katalog, inte en fil

note: translators: %s refers to a file name, for which a delete operation failed.
en: Failed to delete %s
sv_SE: Det gick inte att ta bort %s

note: translators: (1) Source file name (2) Target file name
en: Failed to copy %1$s to %2$s
sv_SE: Misslyckades att kopiera %1$s till %2$s

en: Refusing to copy over an existing file
sv_SE: Det gick inte att skriva över en befintlig fil

note: translators: %s refers to a file name, for which the chmod operation failed.
en: Failed to chmod %s
sv_SE: Det gick inte att använda chmod på %s

en: Failed to connect to remote server
sv_SE: Det gick inte att ansluta till fjärrservern

en: XML parse error
sv_SE: XML-syntaxfel

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Notice
sv_SE: Meddelande

en: Error
sv_SE: Fel

[ctx: User role]
en: Translator
sv_SE: Översättare

en: XML supplied is empty
sv_SE: Angiven XML är tom

en: Text Domain cannot be empty
sv_SE: Textdomänen kan inte vara tom

note: translators: used when username of web server process is unknown
en: the web server
sv_SE: webbservern

note: translators: %s refers to the name of a new file to be created, but which already existed
en: %s already exists in this folder
sv_SE: %s finns redan i den här mappen

en: Template file created
sv_SE: Mallfil skapad

en: PO file saved, but MO file compilation failed
sv_SE: PO-fil sparad, men MO-filkompilering misslyckades

en: PO file saved and MO file compiled
sv_SE: PO-fil sparad och MO-fil kompilerad

note: translators: %s refers to a directory where a backup file could not be created due to file permissions
en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
sv_SE: Det gick inte att skapa en säkerhetskopia i ”%s”. Kontrollera filbehörigheterna eller inaktivera säkerhetskopior

en: MO file exists for this language already. Delete it first
sv_SE: MO-filen finns redan för detta språk. Ta bort det först

en: Connected to remote file system
sv_SE: Ansluten till fjärrfilsystemet

en: Translate themes
sv_SE: Översätt teman

en: Translate plugins
sv_SE: Översätt tillägg

note: translators: %s refers to the name of a translation set (theme, plugin or core component)
en: New translations template for "%s"
sv_SE: Ny översättningsmall för ”%s”

en: New template file
sv_SE: Ny mallfil

en: Template file already exists
sv_SE: Mallfilen finns redan

en: New template
sv_SE: Ny mall

en: Skip template
sv_SE: Hoppa över mall

note: translators: Were %s is number of source files that will be scanned
en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
sv_SE[0]: %s källfil kommer skannas för översättningsbara strängar
sv_SE[1]: %s källfiler kommer skannas för översättningsbara strängar

note: translators: 1: Number of strings; 2: Name of POT file; e.g. "100 strings found in file.pot"
en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
sv_SE[0]: %1$s sträng hittad i %2$s
sv_SE[1]: %1$s strängar hittades i %2$s

en: Initializing new translations in unknown set
sv_SE: Initierar nya översättningar i okänd uppsättning

note: translators: %s refers to the slug/handle of a theme or plugin
en: Initializing new translations in "%s"
sv_SE: Initierar nya översättningar i ”%s”

note: translators: Warning that the language in the file header (1) does not match the file name (2)
en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
sv_SE: Språk-header är “%1$s” men filnamn innehåller ”%2$s”

en: File does not have a valid header
sv_SE: Filen har inte ett giltigt huvud

en: Unknown author
sv_SE: Okänd författare

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles between "code" and regular text editing modes
en: Toggle code view
sv_SE: Visa/dölj kod

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that toggles invisible characters
en: Toggle invisibles
sv_SE: Visa/dölj osynliga tecken

[ctx: Editor]
note: Translators: Button for downloading a PO, MO or POT file
en: Download
sv_SE: Ladda ner

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that reloads current screen
en: Revert
sv_SE: Återställ

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that runs in-editor sync/operation
en: Sync
sv_SE: Synkronisera

[ctx: Editor]
note: Translators: Button that saves translations to disk
en: Save
sv_SE: Spara

en: Help
sv_SE: Hjälp

[ctx: Editor]
note: Translators: button for removing a string when manually editing a POT file
en: Remove
sv_SE: Ta bort

[ctx: Editor]
note: Translators: button for adding a new string when manually editing a POT file
en: Add
sv_SE: Lägg till

note: translators: %s refers to the name of a POT file
en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
sv_SE: Översättningar matchar inte mallen. Kör synkronisering för att uppdatera från %s

note: translators: %1$s is the file name, %2$s is the bundle name
en: Editing %1$s in %2$s
sv_SE: Redigerar %1$s i %2$s

note: translators: Warning that deleting a file will also delete others. %s indicates that quantity.
en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
sv_SE[0]: %s beroende fil kommer också att tas bort
sv_SE[1]: %s beroende filer kommer också att tas bort

note: translators: Page title where %s is the name of a file to be deleted
en: Delete %s
sv_SE: Ta bort %s

en: File deleted
sv_SE: Filen borttagen

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: File info
sv_SE: Filinfo

en: Source
sv_SE: Källa

en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: Plugin settings
sv_SE: Tilläggsinställningar

en: System diagnostics
sv_SE: Systemdiagnostik

en: User options
sv_SE: Användaralternativ

en: Site options
sv_SE: Webbplatsalternativ

en: Create template
sv_SE: Skapa en mall

en: Edit template
sv_SE: Redigera mall

en: New language
sv_SE: Nytt språk

note: translators: %s is a quantity of files which were found, but whose context is unknown
en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
sv_SE[0]: %s fil kan inte matchas med en känd uppsättning strängar
sv_SE[1]: %s filer kan inte matchas med en känd uppsättning strängar

en: Bundle setup
sv_SE: Paketkonfiguration

en: Setup tab
sv_SE: Konfigurationsflik

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Set up %s
sv_SE: Konfigurera %s

en: Advanced configuration
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Advanced tab
sv_SE: Avancerad flik

note: translators: where %s is a plugin or theme
en: Configure %s
sv_SE: Konfigurera %s

en: Debug
sv_SE: Felsökning

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Setup
sv_SE: Konfigurera

en: Configuration reset
sv_SE: Konfigurationen återställt

en: Configuration saved
sv_SE: Konfigurationen sparad

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Invalid locale
sv_SE: Ogiltigt locale (språk- och platskod)

note: translators: %s refers to the name of a missing PHP extension, for example "mbstring".
en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
sv_SE: Loco Translate kräver PHP-utökningen ”%s”. Be ditt webbhotell installera den

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/loco-translate/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/plugins/loco-translate/

note: Translators: Placeholder text for text filter above editor
en: Filter translations
sv_SE: Filtrera översättningar

en: Template file
sv_SE: Mallfil

en: Save settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Number of backups to keep of each file:
sv_SE: Antal säkerhetskopior att behålla för varje fil:

en: Include Fuzzy strings
sv_SE: Inkludera luddiga översättningar

en: Generate hash tables
sv_SE: Generera hashtabeller

en: Compiling MO files
sv_SE: Kompilera MO-filer

[ctx: Modified time]
en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

note: translators: Warning appears when user tries to refresh or navigate away when editor work is unsaved
en: Your changes will be lost if you continue without saving
sv_SE: Dina ändringar kommer att gå förlorade om du fortsätter utan att spara

note: translators: Summary of existing strings that no longer exist after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
sv_SE[0]: %s föråldrad sträng togs bort
sv_SE[1]: %s föråldrade strängar togs bort

note: translators: Summary of new strings after running in-editor Sync xgettext: javascript-format
en: %s new string added | %s new strings added
sv_SE[0]: %s ny sträng tillagd
sv_SE[1]: %s nya strängar tillagda

note: translators: Message appears after sync operation.
en: Strings up to date with source code
sv_SE: Strängarna är uppdaterade mot källkoden

note: translators: Message appears after sync operation
en: Merged from source code
sv_SE: Sammanslagen från källkod

note: translators: Where %s is the name of the POT template file. Message appears after sync xgettext: javascript-format
en: Merged from %s
sv_SE: Sammanslagen från %s

note: translators: Success notice where %s is a file extension, e.g. "PO"
en: %s file saved
sv_SE: %s-fil sparad

en: Unknown error
sv_SE: Okänt fel

en: Settings
sv_SE: Inställningar

note: translators: Shows number of untranslated strings at top of editor translators: Shows number of untranslated strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s untranslated
sv_SE: %s ej översatta

note: translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor translators: Shows number of fuzzy strings at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s fuzzy
sv_SE: %s luddig

note: translators: Shows percentage translated at top of editor translators: Shows percentage translated at top of editor xgettext: javascript-format
en: %s%% translated
sv_SE: %s&nbsp;%% översatt

en: Settings saved
sv_SE: Inställningar sparade

en: Permission denied
sv_SE: Behörighet saknas
